Vishay/Dale IMC2220ER3R3K
IMC2220ER3R3K picture photo
Mfg. Part Number
IMC2220ER3R3K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.12A 80 MOHM
Datasheet Download
IMC2220ER3R3K.pdf
Availability of IMC2220ER3R3K
QUANTITY
IMC2220ER3R3K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC2220ER3R3K
Internal Part NumberEIS-IMC2220ER3R3K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-2220
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±10%
Current Rating1.12A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant34MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5650 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Supplier Device Package2220 (5650 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC2220ER3R3K
Related LinksIMC222, IMC2220ER3R3K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC2220ER3R3K Details Description
Related parts for IMC2220ER3R3K
IC SUPERV 128K EE RST LO 8TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A POLARPAK datasheet.pdf
CAP CER 330PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 50K 2CH 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf