Vishay/Dale IMC2220ER3R3K
IMC2220ER3R3K picture photo
Mfg. Part Number
IMC2220ER3R3K
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.12A 80 MOHM
Datasheet Download
IMC2220ER3R3K.pdf
Availability of IMC2220ER3R3K
QUANTITY
IMC2220ER3R3K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC2220ER3R3K
Internal Part NumberEIS-IMC2220ER3R3K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-2220
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±10%
Current Rating1.12A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant34MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5650 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Supplier Device Package2220 (5650 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC2220ER3R3K
Related LinksIMC222, IMC2220ER3R3K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC2220ER3R3K Details Description
Related parts for IMC2220ER3R3K
BUSHING SPLIT 0.438" NYLON WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.65A 130 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS 10M M12-CONN PNP-OUT T-BEAM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR PRES 16PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 200MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf