Vishay/Dale IMC2220ER820K
IMC2220ER820K picture photo
Mfg. Part Number
IMC2220ER820K
Brief Description
FIXED IND 82UH 270MA 1.4 OHM SMD
Datasheet Download
IMC2220ER820K.pdf
Availability of IMC2220ER820K
QUANTITY
IMC2220ER820K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC2220ER820K
Internal Part NumberEIS-IMC2220ER820K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-2220
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating270mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant6.4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5650 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Supplier Device Package2220 (5650 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC2220ER820K
Related LinksIMC222, IMC2220ER820K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC2220ER820K Details Description
Related parts for IMC2220ER820K
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT363 datasheet.pdf
SWITCH DIP EXT RCKR SEALED 4POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
MOD 4 HSG datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 30W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf