Vishay/Dale IMCH1812ER180K
IMCH1812ER180K picture photo
Mfg. Part Number
IMCH1812ER180K
Brief Description
FIXED IND 18UH 400MA 800 MOHM
Datasheet Download
IMCH1812ER180K.pdf
Availability of IMCH1812ER180K
QUANTITY
IMCH1812ER180K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMCH1812ER180K
Internal Part NumberEIS-IMCH1812ER180K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMCH-1812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMCH1812ER180K
Related LinksIMCH181, IMCH1812ER180K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMCH1812ER180K Details Description
Related parts for IMCH1812ER180K
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 6BIT 16-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
HOUSING LOWER DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf