| Internal Part Number | EIS-IMCSN-1700-25-U | |
| MSDS Material Safety Datasheet | IMCSN Heat Shrink Tubing | |
| Featured Product | Assorted Heat Shrinks | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Tubing | |
| Series | IMCSN | |
| Type | Tubing, Flexible | |
| Shrinkage Ratio | 3 to 1 | |
| Length | 25.0' (7.62m) | |
| Inner Diameter - Supplied | 1.700" (43.2mm) | |
| Inner Diameter - Recovered | 0.600" (15.2mm) | |
| Recovered Wall Thickness | - | |
| Material | Polyolefin (PO) | |
| Features | - | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C | |