Red Lion Controls IMD23169
IMD23169 picture photo
Mfg. Part Number
IMD23169
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
AMMETER 2A LED PANEL MOUNT
Datasheet Download
IMD23169.pdf
Availability of IMD23169
QUANTITY
IMD23169 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMD23169
Internal Part NumberEIS-IMD23169
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
SeriesApollo
TypeCurrent (Ammeter)
Measuring Range±2A
Display TypeLED - Red Characters
Number Of Characters Per Row6
Display Characters - Height0.560" (14.20mm)
Output TypeAnalog, Relay (2), Solid State (2)
Voltage - Supply115VAC, 230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
FeaturesExcitation Supply, Serial Communications Output
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMD23169
Related LinksIMD2, IMD23169 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
IMD23169 Details Description
Related parts for IMD23169
CONN HEADER 7POS 3.96MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN CIR RCPT FMALE 4POS PANEL datasheet.pdf
DEKAFIX FW 6.5 MARKED 1-50 50/CD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 330MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TIMER SS SLIM-MULTI DPST-NO 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
FUSE MOD 125A 700V STUD datasheet.pdf