Vishay/Dale IMS05EB4R7K
IMS05EB4R7K picture photo
Mfg. Part Number
IMS05EB4R7K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM
Datasheet Download
IMS05EB4R7K.pdf
Availability of IMS05EB4R7K
QUANTITY
IMS05EB4R7K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMS05EB4R7K
Internal Part NumberEIS-IMS05EB4R7K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMS-5
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±10%
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMS05EB4R7K
Related LinksIMS05, IMS05EB4R7K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMS05EB4R7K Details Description
Related parts for IMS05EB4R7K
RES SMD 133 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX HOTLINK II QUAD 256LBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 37POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf