Infineon Technologies IPA030N10N3 G
IPA030N10N3 G picture photo
Mfg. Part Number
IPA030N10N3 G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 79A TO220-FP
Datasheet Download
IPA030N10N3 G.pdf
Availability of IPA030N10N3 G
QUANTITY
IPA030N10N3 G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPA030N10N3 G
Internal Part NumberEIS-IPA030N10N3 G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFab/Test Site Transfer 28/May/2015
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C79A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 mOhm @ 79A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 270µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs206nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds14800pF @ 50V
Power - Max41W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackagePG-TO220-FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPA030N10N3 G
Related LinksIPA030, IPA030N10N3 G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPA030N10N3 G Details Description
Related parts for IPA030N10N3 G
MOSFET N-CH 200V 16A TO-262 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CORD SVT 18AWG 3COND 0.5M BLACK datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8280 datasheet.pdf
IC LLC CTRL MFET 220W ESIP16C datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf