Infineon Technologies IPB036N12N3 G
IPB036N12N3 G picture photo
Mfg. Part Number
IPB036N12N3 G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 120V 180A TO263-7
Datasheet Download
IPB036N12N3 G.pdf
Availability of IPB036N12N3 G
QUANTITY
IPB036N12N3 G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB036N12N3 G
Internal Part NumberEIS-IPB036N12N3 G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)120V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.6 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 270µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs211nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13800pF @ 60V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
Supplier Device PackagePG-TO263-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB036N12N3 G
Related LinksIPB036, IPB036N12N3 G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB036N12N3 G Details Description
Related parts for IPB036N12N3 G
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PLL 40QFN datasheet.pdf
FUSE 125A 690V DIN 00 GR datasheet.pdf