| Internal Part Number | EIS-IPB065N15N3 G E8187 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Series | OptiMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 130A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6.5 mOhm @ 100A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 270µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 93nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 7300pF @ 75V | |
| Power - Max | 300W | |