Infineon Technologies IPB100N04S2L-03
IPB100N04S2L-03 picture photo
Mfg. Part Number
IPB100N04S2L-03
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO263-3
Datasheet Download
IPB100N04S2L-03.pdf
Availability of IPB100N04S2L-03
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPB100N04S2L-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB100N04S2L-03
Internal Part NumberEIS-IPB100N04S2L-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Jul/2015
PCN Assembly/OriginWafer Fab/Test Site Addition 16/Oct/2014
Wafer Fab/Test Site Addition 15/Dec/2014
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs230nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6000pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB100N04S2L-03
Related LinksIPB100N, IPB100N04S2L-03 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB100N04S2L-03 Details Description
Related parts for IPB100N04S2L-03
RES SMD 0.00375OHM 5% 1/2W LBEND datasheet.pdf
CABLE HDMI/A MALE-DVI-D 5METERS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN MEMRY SCKT DDR II 240P 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf