Infineon Technologies IPB80N04S3-04
IPB80N04S3-04 picture photo
Mfg. Part Number
IPB80N04S3-04
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO263-3
Datasheet Download
IPB80N04S3-04.pdf
Availability of IPB80N04S3-04
QUANTITY
IPB80N04S3-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB80N04S3-04
Internal Part NumberEIS-IPB80N04S3-04
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.8 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 90µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5200pF @ 25V
Power - Max136W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB80N04S3-04
Related LinksIPB80N, IPB80N04S3-04 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB80N04S3-04 Details Description
Related parts for IPB80N04S3-04
IC D-TYPE POS TRG DUAL 24SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO CROSSPOINT SWITCH 40DIP datasheet.pdf
CONN SHROUD 2-FB 24POS 4ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 10POS datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf