Infineon Technologies IPB80N04S4-03
IPB80N04S4-03 picture photo
Mfg. Part Number
IPB80N04S4-03
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO263-3-2
Datasheet Download
IPB80N04S4-03.pdf
Availability of IPB80N04S4-03
QUANTITY
IPB80N04S4-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB80N04S4-03
Internal Part NumberEIS-IPB80N04S4-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.3 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 53µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs66nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5260pF @ 25V
Power - Max94W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB80N04S4-03
Related LinksIPB80N, IPB80N04S4-03 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB80N04S4-03 Details Description
Related parts for IPB80N04S4-03
CONN PC PIN CIRC .040DIA TINLEAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf