Infineon Technologies IPB80N06S2-05
IPB80N06S2-05 picture photo
Mfg. Part Number
IPB80N06S2-05
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3
Datasheet Download
IPB80N06S2-05.pdf
Availability of IPB80N06S2-05
QUANTITY
IPB80N06S2-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB80N06S2-05
Internal Part NumberEIS-IPB80N06S2-05
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.8 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5110pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB80N06S2-05
Related LinksIPB80N, IPB80N06S2-05 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB80N06S2-05 Details Description
Related parts for IPB80N06S2-05
DIODE ZENER 16V 1W POWERDI123 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 R/A datasheet.pdf
THYRISTOR PHASE 1200V TO-247AD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
5X3 MTE PIN SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf