Infineon Technologies IPB80N06S2-05
IPB80N06S2-05 picture photo
Mfg. Part Number
IPB80N06S2-05
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3
Datasheet Download
IPB80N06S2-05.pdf
Availability of IPB80N06S2-05
QUANTITY
IPB80N06S2-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB80N06S2-05
Internal Part NumberEIS-IPB80N06S2-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.8 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5110pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB80N06S2-05
Related LinksIPB80N, IPB80N06S2-05 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB80N06S2-05 Details Description
Related parts for IPB80N06S2-05
CABLE SCSI 1 TO SCSI 1 .9M datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.37K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM 644VC PLAD datasheet.pdf
MINIFLEX CLIP TO 4MM J SILIC 0.4 datasheet.pdf