Infineon Technologies IPD50P04P4L-11
IPD50P04P4L-11 picture photo
Mfg. Part Number
IPD50P04P4L-11
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 40V 50A TO252-3
Datasheet Download
IPD50P04P4L-11.pdf
Availability of IPD50P04P4L-11
QUANTITY
IPD50P04P4L-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPD50P04P4L-11
Internal Part NumberEIS-IPD50P04P4L-11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCover Tape Width Update 17/Jun/2015
Cover Tape Width Cancellation 14/Jul/2015
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.6 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 85µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs59nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3900pF @ 25V
Power - Max58W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackagePG-TO252-3-313
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPD50P04P4L-11
Related LinksIPD50P0, IPD50P04P4L-11 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPD50P04P4L-11 Details Description
Related parts for IPD50P04P4L-11
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.9A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 4A 1206-8 datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 16.64MM datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf