| Internal Part Number | EIS-IPD50P04P4L-11 | |
| PCN Packaging | Cover Tape Width Update 17/Jun/2015 Cover Tape Width Cancellation 14/Jul/2015 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | OptiMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 50A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 10.6 mOhm @ 50A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.2V @ 85µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 59nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3900pF @ 25V | |
| Power - Max | 58W | |