| Internal Part Number | EIS-IPD50R280CEATMA1 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | 500V CoolMOS CE Application Note | |
| PCN Design/Specification | Assembly/MSL Chg 2/Oct/2015 | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | CoolMOS™ CE | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 13A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 280 mOhm @ 4.2A, 13V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 350µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 32.6nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 773pF @ 100V | |
| Power - Max | 92W | |