Infineon Technologies IPD50R800CE
IPD50R800CE picture photo
Mfg. Part Number
IPD50R800CE
Brief Description
MOSFET N CH 500V 5A TO252
Datasheet Download
IPD50R800CE.pdf
Availability of IPD50R800CE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPD50R800CE Order Process
Ship out your order
Specifications of IPD50R800CE
Internal Part NumberEIS-IPD50R800CE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHalogen Free Upgrade 15/Jun/2015
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs800 mOhm @ 1.5A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 130µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds280pF @ 100V
Power - Max40W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackagePG-TO252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPD50R800CE
Related LinksIPD50, IPD50R800CE Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPD50R800CE Details Description
Related parts for IPD50R800CE
CONN PIN 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MEDIA CONVERTER 10/100 TO 100FX datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 7 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3" BK datasheet.pdf