| Internal Part Number | EIS-IPD50R800CE | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Halogen Free Upgrade 15/Jun/2015 | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | CoolMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 800 mOhm @ 1.5A, 13V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 130µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 12.4nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 280pF @ 100V | |
| Power - Max | 40W | |