| Internal Part Number | EIS-IPD600N25N3 G | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | OptiMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 25A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 60 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 90µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 29nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2350pF @ 100V | |
| Power - Max | 136W | |