Infineon Technologies IPD60R380C6ATMA1
IPD60R380C6ATMA1 picture photo
Mfg. Part Number
IPD60R380C6ATMA1
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 10.6A TO252
Datasheet Download
IPD60R380C6ATMA1.pdf
Availability of IPD60R380C6ATMA1
QUANTITY
IPD60R380C6ATMA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPD60R380C6ATMA1
Internal Part NumberEIS-IPD60R380C6ATMA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP Switching Behavior
CoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™ C6
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 320µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds700pF @ 100V
Power - Max83W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPD60R380C6ATMA1
Related LinksIPD60R38, IPD60R380C6ATMA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPD60R380C6ATMA1 Details Description
Related parts for IPD60R380C6ATMA1
IDC CABLE - APR50B/AE50M/APR50B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.5V 12TDFN datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
RES 5.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00091UF RADIAL datasheet.pdf