Infineon Technologies IPD90N06S4L-06
IPD90N06S4L-06 picture photo
Mfg. Part Number
IPD90N06S4L-06
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 90A TO252-3
Datasheet Download
IPD90N06S4L-06.pdf
Availability of IPD90N06S4L-06
QUANTITY
IPD90N06S4L-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPD90N06S4L-06
Internal Part NumberEIS-IPD90N06S4L-06
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.3 mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 40µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5680pF @ 25V
Power - Max79W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPD90N06S4L-06
Related LinksIPD90N0, IPD90N06S4L-06 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPD90N06S4L-06 Details Description
Related parts for IPD90N06S4L-06
RES SMD 169K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RECPT 60POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONN RCPT 15 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 5W SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf