Infineon Technologies IPI08CN10N G
IPI08CN10N G picture photo
Mfg. Part Number
IPI08CN10N G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 95A TO262-3
Datasheet Download
IPI08CN10N G.pdf
Availability of IPI08CN10N G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPI08CN10N G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI08CN10N G
Internal Part NumberEIS-IPI08CN10N G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C95A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.5 mOhm @ 95A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 130µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6660pF @ 50V
Power - Max167W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackagePG-TO262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI08CN10N G
Related LinksIPI08C, IPI08CN10N G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI08CN10N G Details Description
Related parts for IPI08CN10N G
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 32KB FLASH 48-LQFP datasheet.pdf
SCOPEMETER 200MHZ B/W USA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.45A 125 MOHM datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 4A SYNC 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf