Infineon Technologies IPI50R350CP
IPI50R350CP picture photo
Mfg. Part Number
IPI50R350CP
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 10A TO-262
Datasheet Download
IPI50R350CP.pdf
Availability of IPI50R350CP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPI50R350CP Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI50R350CP
Internal Part NumberEIS-IPI50R350CP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs350 mOhm @ 5.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 370µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1020pF @ 100V
Power - Max89W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackagePG-TO262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI50R350CP
Related LinksIPI50, IPI50R350CP Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI50R350CP Details Description
Related parts for IPI50R350CP
VARISTOR 470V 12KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CA 62.5/125 3.0TZ SCDUP-ST DUAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CHROMALIT SQUARE 80CRI 95X95MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf