Infineon Technologies IPI50R350CP
IPI50R350CP picture photo
Mfg. Part Number
IPI50R350CP
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 10A TO-262
Datasheet Download
IPI50R350CP.pdf
Availability of IPI50R350CP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPI50R350CP Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI50R350CP
Internal Part NumberEIS-IPI50R350CP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs350 mOhm @ 5.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 370µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1020pF @ 100V
Power - Max89W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackagePG-TO262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI50R350CP
Related LinksIPI50, IPI50R350CP Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI50R350CP Details Description
Related parts for IPI50R350CP
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 350MA 1.68 OHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.0MM datasheet.pdf