Infineon Technologies IPI80CN10N G
IPI80CN10N G picture photo
Mfg. Part Number
IPI80CN10N G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 13A TO262-3
Datasheet Download
IPI80CN10N G.pdf
Availability of IPI80CN10N G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPI80CN10N G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI80CN10N G
Internal Part NumberEIS-IPI80CN10N G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Jul/2012
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs80 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 12µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds716pF @ 50V
Power - Max31W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackagePG-TO262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI80CN10N G
Related LinksIPI80C, IPI80CN10N G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI80CN10N G Details Description
Related parts for IPI80CN10N G
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RING UNINS 13.5-17AWG #M10 datasheet.pdf
TVS DIODE 280VWM 487.2VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 138MA 2.83 OHM TH datasheet.pdf