Infineon Technologies IPI80N03S4L-03
IPI80N03S4L-03 picture photo
Mfg. Part Number
IPI80N03S4L-03
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 80A TO262-3
Datasheet Download
IPI80N03S4L-03.pdf
Availability of IPI80N03S4L-03
QUANTITY
IPI80N03S4L-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI80N03S4L-03
Internal Part NumberEIS-IPI80N03S4L-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.7 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 90µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9750pF @ 25V
Power - Max136W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackagePG-TO262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI80N03S4L-03
Related LinksIPI80N0, IPI80N03S4L-03 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI80N03S4L-03 Details Description
Related parts for IPI80N03S4L-03
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf