Infineon Technologies IPI80N04S4L-04
IPI80N04S4L-04 picture photo
Mfg. Part Number
IPI80N04S4L-04
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3-1
Datasheet Download
IPI80N04S4L-04.pdf
Availability of IPI80N04S4L-04
QUANTITY
IPI80N04S4L-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI80N04S4L-04
Internal Part NumberEIS-IPI80N04S4L-04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.3 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 35µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4690pF @ 25V
Power - Max71W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackagePG-TO262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI80N04S4L-04
Related LinksIPI80N0, IPI80N04S4L-04 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI80N04S4L-04 Details Description
Related parts for IPI80N04S4L-04
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOARD HIGH SIDE DRIVER VN808 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SO datasheet.pdf
CAP MICA 0.016UF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
T8334B TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf