Infineon Technologies IPI80N04S4L-04
IPI80N04S4L-04 picture photo
Mfg. Part Number
IPI80N04S4L-04
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3-1
Datasheet Download
IPI80N04S4L-04.pdf
Availability of IPI80N04S4L-04
QUANTITY
IPI80N04S4L-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI80N04S4L-04
Internal Part NumberEIS-IPI80N04S4L-04
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.3 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 35µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4690pF @ 25V
Power - Max71W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI80N04S4L-04
Related LinksIPI80N0, IPI80N04S4L-04 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI80N04S4L-04 Details Description
Related parts for IPI80N04S4L-04
CONN HEADR .050 100POS VERT SHRD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD DEMO ICE3B0565 15W SMPS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
BOARD DEV EMOTION WIN8 datasheet.pdf
FILTER CAP 0.22UF 2A 10V 0402 datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 54POS datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
VINYL TUBING 12 AWG 2.26MM BLA datasheet.pdf