Infineon Technologies IPI80N06S2-07
IPI80N06S2-07 picture photo
Mfg. Part Number
IPI80N06S2-07
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3
Datasheet Download
IPI80N06S2-07.pdf
Availability of IPI80N06S2-07
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPI80N06S2-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI80N06S2-07
Internal Part NumberEIS-IPI80N06S2-07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab/Test Site Addition 16/Oct/2014
Wafer Fab/Test Site Addition 15/Dec/2014
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.6 mOhm @ 68A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 180µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3400pF @ 25V
Power - Max250W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI80N06S2-07
Related LinksIPI80N, IPI80N06S2-07 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI80N06S2-07 Details Description
Related parts for IPI80N06S2-07
CONN ADAPT SMA JACK TO QMA JACK datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SENSOR LASER TECH 42-QFN datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 AMPTRAC GRAY 4' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS FLANGED PIN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RELAY GEN PURP SPST-NO 120V datasheet.pdf