Infineon Technologies IPI80N06S4L-07
IPI80N06S4L-07 picture photo
Mfg. Part Number
IPI80N06S4L-07
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO262-3
Datasheet Download
IPI80N06S4L-07.pdf
Availability of IPI80N06S4L-07
QUANTITY
IPI80N06S4L-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPI80N06S4L-07
Internal Part NumberEIS-IPI80N06S4L-07
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.7 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 40µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5680pF @ 25V
Power - Max79W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPI80N06S4L-07
Related LinksIPI80N0, IPI80N06S4L-07 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPI80N06S4L-07 Details Description
Related parts for IPI80N06S4L-07
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
INCIDATOR INCAND RED PANEL MNT datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ESD SHP TRVLR 10X12 CLR/RD 10PK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 45V TO-263AB datasheet.pdf