Infineon Technologies IPP072N10N3GHKSA1
IPP072N10N3GHKSA1 picture photo
Mfg. Part Number
IPP072N10N3GHKSA1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO220-3
Datasheet Download
IPP072N10N3GHKSA1.pdf
Availability of IPP072N10N3GHKSA1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPP072N10N3GHKSA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP072N10N3GHKSA1
Internal Part NumberEIS-IPP072N10N3GHKSA1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.2 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 90µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs68nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4910pF @ 50V
Power - Max150W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP072N10N3GHKSA1
Related LinksIPP072N1, IPP072N10N3GHKSA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP072N10N3GHKSA1 Details Description
Related parts for IPP072N10N3GHKSA1
LED GRN/YLW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf