Infineon Technologies IPP12CN10NGXKSA1
IPP12CN10NGXKSA1 picture photo
Mfg. Part Number
IPP12CN10NGXKSA1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 67A TO-220
Datasheet Download
IPP12CN10NGXKSA1.pdf
Availability of IPP12CN10NGXKSA1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPP12CN10NGXKSA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP12CN10NGXKSA1
Internal Part NumberEIS-IPP12CN10NGXKSA1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
Packaging*
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C67A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs12.9 mOhm @ 67A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 83µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs65nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4320pF @ 50V
Power - Max125W
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP12CN10NGXKSA1
Related LinksIPP12CN1, IPP12CN10NGXKSA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP12CN10NGXKSA1 Details Description
Related parts for IPP12CN10NGXKSA1
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10UMAX datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
BOARD ADD-ON FOR DK-LM3S9B96 datasheet.pdf
FAN FILTER REPLACEMENT 2PER PKG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 3UH SMD datasheet.pdf