Infineon Technologies IPP16CN10NGXKSA1
IPP16CN10NGXKSA1 picture photo
Mfg. Part Number
IPP16CN10NGXKSA1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 53A TO-220
Datasheet Download
IPP16CN10NGXKSA1.pdf
Availability of IPP16CN10NGXKSA1
QUANTITY
IPP16CN10NGXKSA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP16CN10NGXKSA1
Internal Part NumberEIS-IPP16CN10NGXKSA1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C53A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs16.5 mOhm @ 53A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 61µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3220pF @ 50V
Power - Max100W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP16CN10NGXKSA1
Related LinksIPP16CN1, IPP16CN10NGXKSA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP16CN10NGXKSA1 Details Description
Related parts for IPP16CN10NGXKSA1
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 50.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS VERT 2MM 8ROW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER OFFLINE 1.5MH 4000V datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf