Infineon Technologies IPP50R350CP
IPP50R350CP picture photo
Mfg. Part Number
IPP50R350CP
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 10A TO220-3
Datasheet Download
IPP50R350CP.pdf
Availability of IPP50R350CP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPP50R350CP Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP50R350CP
Internal Part NumberEIS-IPP50R350CP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs350 mOhm @ 5.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 370µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1020pF @ 100V
Power - Max89W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP50R350CP
Related LinksIPP50, IPP50R350CP Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP50R350CP Details Description
Related parts for IPP50R350CP
IC ADC 8BIT HS TRACK/HOLD 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 12V 1.75A STRAP datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16DIP datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 3.8V SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A 4WLCSP datasheet.pdf
CAP POLYMER 39UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 1/2" 5.13" datasheet.pdf