Infineon Technologies IPP65R150CFDXKSA1
IPP65R150CFDXKSA1 picture photo
Mfg. Part Number
IPP65R150CFDXKSA1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 22.4A TO220
Datasheet Download
IPP65R150CFDXKSA1.pdf
Availability of IPP65R150CFDXKSA1
QUANTITY
IPP65R150CFDXKSA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP65R150CFDXKSA1
Internal Part NumberEIS-IPP65R150CFDXKSA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs150 mOhm @ 9.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 900µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs86nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2340pF @ 100V
Power - Max195.3W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP65R150CFDXKSA1
Related LinksIPP65R15, IPP65R150CFDXKSA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP65R150CFDXKSA1 Details Description
Related parts for IPP65R150CFDXKSA1
SIDAC ETHERNET BI 58V 150A DO214 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 140MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 14A 230V datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 160PQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf