Infineon Technologies IPP70N04S4-06
IPP70N04S4-06 picture photo
Mfg. Part Number
IPP70N04S4-06
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 70A TO220-3-1
Datasheet Download
IPP70N04S4-06.pdf
Availability of IPP70N04S4-06
QUANTITY
IPP70N04S4-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP70N04S4-06
Internal Part NumberEIS-IPP70N04S4-06
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C70A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 26µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2550pF @ 25V
Power - Max58W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP70N04S4-06
Related LinksIPP70N, IPP70N04S4-06 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP70N04S4-06 Details Description
Related parts for IPP70N04S4-06
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 720MA 441 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
25UF 3V 6.604X13.614 105C AXI datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf