Infineon Technologies IPP80N06S3-07
IPP80N06S3-07 picture photo
Mfg. Part Number
IPP80N06S3-07
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Datasheet Download
IPP80N06S3-07.pdf
Availability of IPP80N06S3-07
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPP80N06S3-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP80N06S3-07
Internal Part NumberEIS-IPP80N06S3-07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Jul/2010
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.8 mOhm @ 51A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 80µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7768pF @ 25V
Power - Max135W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP80N06S3-07
Related LinksIPP80N, IPP80N06S3-07 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP80N06S3-07 Details Description
Related parts for IPP80N06S3-07
IC REG LDO 5V 50MA 5USMD datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT 125V 90DEG datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A TO-220F datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PLUGGABLE POWER OPTOCOUPLER datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf