| Internal Part Number | EIS-IPP90R340C3 | |
| Product Training Modules | CoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | CoolMOS™ | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 900V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 340 mOhm @ 9.2A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 94nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2400pF @ 100V | |
| Power - Max | 208W | |