| Internal Part Number | EIS-IPS031N03L G | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 19/Mar/2010 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | OptiMOS™ | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 90A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.1 mOhm @ 30A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 51nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 5300pF @ 15V | |
| Power - Max | 94W | |