International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IPS1011RPBF
IPS1011RPBF picture photo
Mfg. Part Number
IPS1011RPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SWITCH IPS 1CH LOW SIDE DPAK
Datasheet Download
IPS1011RPBF.pdf
Availability of IPS1011RPBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPS1011RPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IPS1011RPBF
Internal Part NumberEIS-IPS1011RPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesIPS1011PBF Library
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2012
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTube
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load28V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)6A
Rds On (Typ)10 mOhm
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPS1011RPBF
IPS1011RPBF Details Description
Related parts for IPS1011RPBF
IC EEPROM 64KBIT 200NS 28TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX W/STORAGE 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 24TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 170MA 3.47 OHM datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf