Infineon Technologies IPU105N03L G
IPU105N03L G picture photo
Mfg. Part Number
IPU105N03L G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 35A IPAK
Datasheet Download
IPU105N03L G.pdf
Availability of IPU105N03L G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPU105N03L G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPU105N03L G
Internal Part NumberEIS-IPU105N03L G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C35A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1500pF @ 15V
Power - Max38W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackagePG-TO251-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPU105N03L G
Related LinksIPU105, IPU105N03L G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPU105N03L G Details Description
Related parts for IPU105N03L G
RES ARRAY 7 RES 270 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 11/32" 7.01" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SMD datasheet.pdf
IND PMI SUB MINI BASE datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf