Infineon Technologies IPU10N03LA
IPU10N03LA picture photo
Mfg. Part Number
IPU10N03LA
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 25V 30A IPAK
Datasheet Download
IPU10N03LA.pdf
Availability of IPU10N03LA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPU10N03LA Order Process
Ship out your order
Specifications of IPU10N03LA
Internal Part NumberEIS-IPU10N03LA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Jun/2009
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.4 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 20µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1358pF @ 15V
Power - Max52W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageP-TO251-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPU10N03LA
Related LinksIPU10, IPU10N03LA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPU10N03LA Details Description
Related parts for IPU10N03LA
TRANS NPN 300V 0.07A TO-92NL datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG10A/AF10/AFG10A datasheet.pdf
PROGRAMMABLE SYSTEM ON A CHIP datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND WHITE datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf