Infineon Technologies IPW50R199CP
IPW50R199CP picture photo
Mfg. Part Number
IPW50R199CP
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 17A TO-247
Datasheet Download
IPW50R199CP.pdf
Availability of IPW50R199CP
QUANTITY
IPW50R199CP Order Process
Ship out your order
Specifications of IPW50R199CP
Internal Part NumberEIS-IPW50R199CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C17A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs199 mOhm @ 9.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 660µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1800pF @ 100V
Power - Max139W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPW50R199CP
Related LinksIPW50, IPW50R199CP Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPW50R199CP Details Description
Related parts for IPW50R199CP
Connector Header 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERMINAL SCREW 10/32 .064"BRASS datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A 10GOLD datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
IC TUNER AM/FM CAR RADIO 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf