| Internal Part Number | EIS-IPW65R110CFD | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 31.2A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 110 mOhm @ 12.7A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 1.3mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 118nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3240pF @ 100V | |
| Power - Max | 277.8W | |