International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IR2011SPBF
IR2011SPBF picture photo
Mfg. Part Number
IR2011SPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
HI/LO SIDE DRVR 8SOIC
Datasheet Download
IR2011SPBF.pdf
Availability of IR2011SPBF
QUANTITY
IR2011SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IR2011SPBF
Internal Part NumberEIS-IR2011SPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Assembly/OriginAdditional Test Site 07/Jan/2015
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
ConfigurationHigh and Low Side, Independent
Input TypeNon-Inverting
Delay Time80ns
Current - Peak1A
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)200V
Voltage - Supply10 V ~ 20 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IR2011SPBF
IR2011SPBF Details Description
Related parts for IR2011SPBF
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
2MM MGRID VHDR .38AULF 6CKT datasheet.pdf
100OHM RTD DIA 6.4, 4M datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf