| Internal Part Number | EIS-IR2103PBF | |
| Product Training Modules | High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers) | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Gate Drivers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Input Type | Inverting and Non-Inverting | |
| Delay Time | 680ns | |
| Current - Peak | 210mA | |
| Number of Configurations | 1 | |
| Number of Outputs | 2 | |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 600V | |
| Voltage - Supply | 10 V ~ 20 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 8-DIP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | IR2103PBF | |
 | SST240 | CONTROL MODULE ONLY 240VAC | datasheet.pdf | |