International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRDCIP1001-B
IRDCIP1001-B picture photo
Mfg. Part Number
IRDCIP1001-B
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
CONV SGL PHA SYNC BUCK 5-12V
Datasheet Download
IRDCIP1001-B.pdf
Availability of IRDCIP1001-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRDCIP1001-B Order Process
Ship out your order
Specifications of IRDCIP1001-B
Internal Part NumberEIS-IRDCIP1001-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesiPOWIR™
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output1.3V
Current - Output20A
Voltage - Input4.5 V ~ 12 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching300kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartiP1001
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRDCIP1001-B
IRDCIP1001-B Details Description
Related parts for IRDCIP1001-B
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM FORK VYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
IC LINE DVR 500MA DUAL 20SOPWR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 3DFN datasheet.pdf
2200UF 63V 35X60MM 85C 20000H datasheet.pdf