International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRF9310TRPBF
IRF9310TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRF9310TRPBF
Brief Description
MOSFET P-CH 30V 20A 8-SOIC
Datasheet Download
IRF9310TRPBF.pdf
Availability of IRF9310TRPBF
QUANTITY
IRF9310TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRF9310TRPBF
Internal Part NumberEIS-IRF9310TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
Discrete Power MOSFETs 40V and Below
Design ResourcesIRF9310PBF Saber Model
IRF9310PBF Spice Model
PCN Assembly/OriginMosfet Backend Wafer Processing 23/Oct/2013
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.6 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.4V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs165nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5250pF @ 15V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRF9310TRPBF
IRF9310TRPBF Details Description
Related parts for IRF9310TRPBF
GDT 250V 20% 15KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
INSERT FLA.2S.303. FOR 3LV datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 100V RADIAL datasheet.pdf